Son Dakika Haberleri
Anasayfa » Yazarlar » Salih ÇAKIROĞLU Yazıları » Tevazu ve taktir üstüne bir deneme;

Tevazu ve taktir üstüne bir deneme;

Tevazu ve taktir üstüne bir deneme;

Kim tevazu ederse Allah onu yüceltir, kim de büyüklenirse Allah onu zelil eder alçaltır. Hz . Muhammed (SAV )

Demekki insanın kendisini büyük görmesi onun felaketini hazırlıyor. Allah’ın insanlara çeşitli alanlarda farklı üstünlükler bahşetmesi insanın kendisini bilmesini engellememelidir.

Mevla, herbir kuluna farklı meziyetler veya imkânlar vererek onu teste tabi tutmaktadır. Kimisine mevki ve makam, kimisine bol miktarda para, kimisine geniş ve faydalanacağı bir çevre, kimisine bol evlat vererek bu testten başarılı olmasını ve sonuçta ona inanan herkesin temel amacı olan cennete gitmeyi sağlayacak bir kulluk beklemektedir.

Kulluk vazifesinde başarılı olmak için size verilenin veya verilmeyenin birer lütuf olduğunu idrak etmek gerekiyor. Paranında, evladında, makamlarında geçici olduğunu söylerken çoğumuz bilerek söylüyor fakat uygulamaya sıra geldiğinde, maalesef çoğumuz herbirinin kendi başarılarımızın veya üstün gayretlerimizin neticesi olduğu fikri altyapısının ötesine geçemiyoruz.

Hepimizin ölen dededesinden kalma ya arazisi ya parası yada başka türlü dünya malı vardır, çünkü bizde onlar gibi dedelerimizden miras aldık geçici olarak 60-80 sene kullanacağız ve bizlerde herşeyi onlar gibi bırakıp gideceğiz. Bunu farketmek peygamberimizin hadisini anlamayı ve ona göre yaşamayı kolaylaştıracaktır.

Tevazu; alçak gönüllülük, kibirli olmama, kendini bilme vs. Manasına geldiğine göre, kişinin kendini bilmesi ve ilahi lutufla sahip olduklarından dolayı böbürlenmek yerine Allah’a şükretmeyi bilmesi gerekir.

İnsan, kadın yada erkek olmayı tercih edemez, milletini ve ailesini de seçemez, rengini ve boyunu belirleyemez, özürlü olmamayı seçemez bunların hepsi ilahi taktir ile gerçekleşir. Bunlara yapılacak ve esasa taalluk etmeyecek değişiklik çabaları da beyhude gayretten öteye geçemez.

Hiçbir dünyevi makam kişiyi Allah katında diğerinden üstün yapmaz. Hiçkimsenin parası veya malı üstünlük sebebi olamaz. “Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükafat ise Allah’ın yanındadır.” Tegabun Sur. 15.ayet (Diyanet Vakfı)

Verilenin geçici olduğunu kavrayamadan, büyüklük vesilesi saymak insani bir ahmaklıktan başka birşey olmadığı gibi verilmeyenden dolayı veya önce verilip sonra alınandan dolayı üzülmek te insani bir zaaftan başka birşey değildir.

Sonuçta verileni ve verilmeyeni aynı olgunlukla karşılamak ve her şekilde şükretmeyi bilmek, bence insanın bu dünyadaki imtihandan başarılı çıkmasının anahtarıdır.

 

Salih ÇAKIROĞLU

17/01/2015